poniedziałek, 6 maja 2013

"W 20 lat później" A. Dumas


Mija dwadzieścia lat. Czterej przyjaciele znów spotykają się i przemierzają szlak niesamowitych przygód. Czas jednak odcisnął swoje piętno na każdym z bohaterów. Po wieloletniej rozłące trudno im znów walczyć o to samo, co niegdyś. Honor - to słowo niesie najróżniejsze myśli i czyny. 

Już dawno nie ma wśród żyjących kardynała Richelieu, za to Mazarini zdaje się go godnie zastępować. Jego obłuda staje się bardzo czytelna od pierwszych stron powieści. Chęć posiadania majątku jest tym, co bez skrupułów nazwałabym jego sensem życia. 
Czasy małoletniego Ludwika XIV, którego władza sprowadza się do rąk Anny Austriaczki, a w rezultacie do wspomnianego wyżej kardynała Mazariniego, to okres burzliwy i pełen buntów, spisków, pojedynków. 

De Winter czy Milady - zdawałoby się zapomniane postaci. Zdawałoby się, że pierwszą część z drugą łączą tylko czterej muszkieterowie: Atos, Portos, Aramis oraz D`Artagnan. Nic bardziej mylnego. Echa przygód mających miejsce dwadzieścia lat wcześniej, wciąż są obecne. 

Druga część trylogii Dumasa jest jeszcze ciekawsza niż pierwsza. Nie znalazłam tam już niedopatrzeń, historia była bardziej realna i zaskakująca. Mnie samą wprawiały w zdumienie myśli D`Artagnana, których realizacja okazywała się być czymś niesamowitym. Choć minęło wiele lat, i wiele zdążyło się wydarzyć, czterej muszkieterowie nadal stanowią wobec siebie idealne uzupełnienie.

Bardzo zaskoczyły mnie imiona służących, bowiem wcześniej ("Trzej muszkieterowie)" miałam do czynienia z francuskimi nazwiskami. Tutaj nagle pojawił się Wiórek, Milczek, Muszkiet czy Gryzipiórek. Początkowo zastanawiałam się co przegapiłam, ale zrefletkowałam się, na szczęście. Przyznam, że mimo oporów, zdążyłam bardzo przyzwyczaić się do tego "innego" tłumaczenia. 

Alexander Dumas jakby dojrzał wraz z bohaterami. Jakby i na nim czas odcisnął swoje piętno, na szczęście nie tylko moje, ale i wszystkich czytelników, pozytywne, objawiające się w genialnym piórze. 

2 komentarze:

A Ty, co o tym myślisz?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...